top of page

İkamet izni başvuruları nereye, nasıl yapılıyor?

Türkiye’de yabancılar uyruklu kişiler ikamet izni almak için başvurularını nereye, nasıl yapmalıdır? Göç idarelerinden randevu nasıl alınıyor? İkamet izni süreleri ve harçları ne kadardır?

Çağrı merkezimize sıkça gelen sorular hakkında kısa bir bilgi vermeye çalışacağım.


Öncelikle; Türkiye’de, vize sürenizden veya 180 gün içerisinde 90 günden daha fazla kalacak iseniz vize ihlali yapmamak diğer adıyla kaçak duruma düşmemek için kalış amacınıza uygun mutlaka ikamet izni almalısınız.


Peki, ikamet izni başvuruları nereye, nasıl yapılıyor?

İkamet izni başvuruları doğrudan Göç İdaresine, sadece e-ikamet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

E –ikamet sistemine giriş yapıp, durumunuza uygun ikamet izni türlerinden birini seçtikten sonra sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve hatasız doldurmalısınız. Akabinde sistem üzerinden ikamet alacağınız ildeki göç idaresinden randevunuzu alarak başvurunuzu tamamlayıp randevu formunuzun da çıktısını almalısınız.


İstanbul için randevu günü ve saati sistem üzerinden otomatik olarak verilirken diğer illerdeki Göç idareleri için randevu tarihini ve saatini siz seçebilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra; talep ettiğiniz ikamet izni türüne göre sizden istenilen belgeleri eksiksiz hazırlayarak randevu formunuzla birlikte pasaportunuz veya pasaport yerine geçen bir belge ile randevu günü ve saatinde Göç İdaresine gitmelisiniz.


Gerekli şartları sağlamanız koşulu ile ilk başvuruda kısa dönem ikamet izni için 1 yıl, aile ikamet izni için 3 yıl süreli ikamet izni alabilirsiniz. Öğrenci ikamet izinleri ise öğrenim dönemini kapsayacak süre için düzenlenmektedir.


İkamet izinleri harca tabidir. Harç bedelleri kişin ülkesine ve ikamet izni süresine göre değişiklik gösterirken 2017 yılı için ikamet teskeresi defter bedeli 63 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca sizden tek giriş vize harcı da istenilebilir.


İkamet izni için başvuru yaparken özellikle hatalı ikamet izni türü seçimi, eksik ve yanlış bilgi girişi veya yalan beyan randevunuzda önemli problemlere yol açabilir, size güven ve süre kaybettirebilir, hatta başvurunuzun ret olmasına bile neden olabilir.


Bu nedenle; özellikle İlk kez ikamet izni başvurusu yapıyorsanız uzman desteği almanız önemlidir. Konusunda uzmanlaşmış geniş bir ekip ile çalışan Modum Danışmanlık bu güne kadar ikamet izni başvurularında %98'e varan bir başarı oranı sağlamıştır.

Kısa dönem ikamet izni,uzun dönem ikamet izni aile ikamet izni,öğrenci ikamet izni,ikamet izni uzatma

ikamet izni geçiş başvuruları için göç danışmanlarınızdan destek ve detaylı bilgi alabilirsiniz.


Göç danışmanlarımıza ulaşmak için bizi hemen arayabilirsiniz.


Modum Danışmanlık Çağrı Merkezi: 08505320309
Comentários


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page