Türkiye'de çalışma izni olan yabancılara vatandaşlık

17.11.2018

|Göç Danışmanı

 

Bu yazımızda çalışma izni olan yabancılar genel olarak Türk vatandaşlığı nasıl kazanır bu konuyu ele alacağız.

Türkiye’de çalışma izni olan yabancılar Türk vatandaşlığı nasıl kazanır? Çalışma izni ile Türk vatandaşlığına geçmek için şartlar nelerdir? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacağız.

 

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 16.maddesine göre Türkiye'de 5 yıl kesintisiz çalışma izni ile çalışan yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilir. Ancak 5 yıl kesintisiz çalışma izni ile çalışmak doğrudan Türk vatandaşlığı kazandırmaz.

 

Başvuru sahiplerinde geçerli bir pasaport  milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama, şartları aranır. En önemli şart ise kesintisiz beş yıllık çalışma süresi içerisinde 180 günden daha fazla yurt dışında bulunmamanızdır.

 

5 yıl kesintisiz çalışma izni çalışan yabancılar gerekli belgeleri bir dosya halinde  hazırlayarak vatandaşlık ve nufüs işleri müdürlüğüne  başvuru yaptıktan sonra dosya Vatandaşlık İnceleme ve Araştırma Komisyonu’na havale edilir.

Komisyon, yabancıyı mülakata tabi tutar. Yapılan mülakatlar,incelemeler ve araştırmalar doğrultusunda yabancı uyruklu kişinin  Türk vatandaşı olup olamayacağına komisyonca karar verilir. İşlemler genellikle bir yıl sürmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusu ve sonrasında işlemlerin olumlu sonuçlanması için uzman desteği almanız önemlidir.

 

Modum Danışmanlık; Türkiye'de vatandaşlık almanız için ekibinde bulunan beş farklı dilde konuşup yazışabilen  deneyimli avukatları ve göç danışmanları ile birlikte size kusursuz hizmet verir. . Sizde vatandaşlık işlemleri için bizi hemen arayabilir, ücretsiz danışmanlık hizmet alabilirsiniz.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Türkiye'de Gayrimenkul Alan Yabancılara Vatandaşlık

January 15, 2019

1/10
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara