top of page

Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığı


Evlenme yoluyla Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır? Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığına geçmek için şartlar nelerdir? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacağız.


5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 16.maddesine göre bir Türk vatandaşı ile evlenmek doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz. Ancak bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olan ve evliliği devam eden yabancılar


Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilir.

Başvuru sahiplerinde Aile birliği içinde yaşama, evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama, milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama,şartları aranır.


3 yıl Türk vatandaşı ile evli kalan yabancılar gerekli belgeleri bir dosya ile hazırlayarak vatandaşlık başvurusu yaptıktan sonra dosya Vatandaşlık İnceleme ve Araştırma Komisyonu’na havale edilir. Komisyon, yabancı eş ve Türk eşi ayrı ayrı ve birlikte olmak üzere mülakata tabi tutar.

Yapılan mülakatlar,incelemeler ve araştırmalar doğrultusunda yabancı uyruklu kişinin evlilik yoluyla Türk vatandaşı olup olamayacağına komisyonca karar verilir. İşlemler genellikle bir yıl sürmektedir.


Vatandaşlık başvurusu ve sonrasında işlemlerin olumlu sonuçlanması için uzman desteği almanız önemlidir.


Modum Danışmanlık; Türkiye'de vatandaşlık almanız için ekibinde bulunan beş farklı dilde konuşup yazışabilen deneyimli avukatları ve göç danışmanları ile birlikte size kusursuz hizmet verir.


Hizmet almak için bizi hemen arayabilirsiniz. Çağrı Merkezi: 08505320309

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page