top of page

Deport cezası kaldırma yöntemleri.


Bu kısa makalemizde yabancı uyruklu kişilerin deport cezası kalkabilir mi? Deport edilen bir kişi Türkiye’ye gelebilir mi? Bu mümkün müdür? Bu konulara değineceğiz.


Çağrı merkezimize gelen telefonlardan ve e-maillerden anlıyoruz ki Deport cezası alan bazı kişiler ülkelerine döndükten sonra bazen adlarını, bazen soyadlarını değiştirerek, ülkelerinden veya başka ülkelerdenyeni bir pasaport alarak Türkiye’ye tekrar giriş yapmayı denemektedirler.


Bu doğru bir yöntem olmadığı gibi yasal da değildir. Çünkü deport cezaları pasaporta değil kişiye verilmektedir.

Bu yöntem ile Türkiye’ye giriş yapılmak istenildiğinde pasaport kontrollerinde pasaportların değiştirildiği bazen gözden kaçabiliyor. Nadiren de olsa bu yöntem ile Türkiye’ye yasa dışı giriş yapılabiliyor. Türkiye’ye bu yöntem ile giriş yapan kişiler nasıl olsa Türkiye’ye geldim artık bana bir şey olamaz düşüncesiyle birde ikamet iznine başvuru yapıyorlar.


Ancak ikamet izinleri daha kapsamlı araştırıldığı için durum hemen fark ediliyor ve bu kişiler için idari işlem yapılıyor ve haklarında daha uzun süreler ile Türkiye’ye giriş yasağı koyularak sınır dışı ediliyorlar.


Oysaki bu tür yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yapmaya gerek yoktur. Çünkü deport cezası alan bir kişinin cezası yasal olarak kaldırılabilir. Bu mümkündür. Deport cezası alan yabancı uyruklu kişiler, ceza sürelerinin dolmalarını beklemeden Türkiye’ye yasal olarak gelebilirler.


Ancak deport cezasını kaldırabilmek için önemli olan nokta giriş yasağının ne için verildiğidir.

Örneğin, giriş yasağı vize ihlalinden kaynaklanan nedenler ile verildiyse bu ceza kolaylıkla kaldırılabilir.

Adli nedenlerden dolayı deport edilen kişilerin (Örneğin Fuhuş gibi ) cezaları hiçbir şekilde kalkmaz.


Niçin deport edildiğinizi veya ne kadar süre ile deport edildiğinizi bilmiyorsanız, öğrenmek ve Türkiye’ye yasal olarak geri gelmek için Göç Danışmanlarımızdan ve avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.


Unutmayın deport cezaları doğru yöntemler ile kaldırılabilir.


Modum Danışmanlık Çağrı Merkezi: 08505320309

Modum Danışmanlık Merkez Ofisimiz: 02167061224

Modum Danışmanlık Mecidiyeköy Ofisimiz: 02129633424

댓글


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page