Apostilli sabıka kaydı nedir, nasıl alınır?

19.08.2017

|Göç Danışmanı

 

 

Yabancı uyruklu kişilerin Göç İdaresinde İkamet Başvuruları sırasında, bazen Göç İdaresi’nin gerek gördüğü hallerde, başvuru sahibinden  kendi ülkesinden Apostilli Sabıka Kaydı  talep edilmektedir. Kişilerin adli suç bilgilerinin bulunduğu belgeye Sabıka Kaydı yani Adli Sicil Kaydı denilmektedir ve Adli Sicil Kaydı alma hizmeti Adalet Bakanlığı’nın sunduğu hizmetlerdendir. Sabıka Kaydı yani Adli Sicil Kaydı, Adliye Binalarında bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden alınmaktadır.

 

Başvuru sahibinin kendi ülkesinden talep edilen Sabıka Kaydı, başvuru sahibinin kendi ülkesinde herhangi bir suça karışıp karışmadığına  ilişkin kayıtı gösteren resmi bir belgedir ve herhangi bir suç işlediğiniz zaman bu belgede yer alır. 

 

Kendi ülkenizden aldığınız bu belgenin yabancı bir ülkede geçerli olabilmesi için belgeyi düzenleyen devletin yetkili makamı tarafından ilgili evraka “Apostil” kaşesinin basılması gerekmektedir.

Apostil kaşesinin basıldığı Sabıka Kayıt belgesine Apostilli Sabıka Kaydı  denilmektedir.

 

Bu belge kişinin vatandaşı olduğu ülkenin yetkili makamı tarafından bizzat şahsın kendisine verilebileceği gibi kişi tarafından vekaletname ile yetkilendirilmiş vekiline de verilebilir.

 

Kişinin sadece bu belgeyi almak için ülkesine gitmesi maliyetli olduğu gibi bilmeyenler için bu süreç uzun zaman alabilmekte hatta hatalı işlemler sebebiyle kişinin sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir.

Ülkenizden getirmeniz gereken Apostilli Sabıka Kayıt Belgesine  ihtiyacınız olduğu zaman Modum Danışmanlık dünyanın bir çok ülkesinde anlaşmalı hukuk büroları aracılığı ile  mümkün olan en kısa sürede Apostilli Sabıka Kayıt Belgenizin getirilmesine olanak sağlar.

 

Sorularınız için göç danışmanlarımızı çalışma saatleri içerisinde 0216 706 12 24 arayabilirsiniz.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Türkiye'de Gayrimenkul Alan Yabancılara Vatandaşlık

January 15, 2019

1/10
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara