top of page

Apostilli sabıka kaydı nedir, nasıl alınır?

Yabancı uyruklu kişilerin Göç İdaresinde İkamet Başvuruları sırasında, bazen Göç İdaresi’nin gerek gördüğü hallerde, başvuru sahibinden kendi ülkesinden Apostilli Sabıka Kaydı talep edilmektedir. Kişilerin adli suç bilgilerinin bulunduğu belgeye Sabıka Kaydı yani Adli Sicil Kaydı denilmektedir ve Adli Sicil Kaydı alma hizmeti Adalet Bakanlığı’nın sunduğu hizmetlerdendir. Sabıka Kaydı yani Adli Sicil Kaydı, Adliye Binalarında bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden alınmaktadır.


Başvuru sahibinin kendi ülkesinden talep edilen Sabıka Kaydı, başvuru sahibinin kendi ülkesinde herhangi bir suça karışıp karışmadığına ilişkin kayıtı gösteren resmi bir belgedir ve herhangi bir suç işlediğiniz zaman bu belgede yer alır.


Kendi ülkenizden aldığınız bu belgenin yabancı bir ülkede geçerli olabilmesi için belgeyi düzenleyen devletin yetkili makamı tarafından ilgili evraka “Apostil” kaşesinin basılması gerekmektedir.

Apostil kaşesinin basıldığı Sabıka Kayıt belgesine Apostilli Sabıka Kaydı denilmektedir.


Bu belge kişinin vatandaşı olduğu ülkenin yetkili makamı tarafından bizzat şahsın kendisine verilebileceği gibi kişi tarafından vekaletname ile yetkilendirilmiş vekiline de verilebilir.


Kişinin sadece bu belgeyi almak için ülkesine gitmesi maliyetli olduğu gibi bilmeyenler için bu süreç uzun zaman alabilmekte hatta hatalı işlemler sebebiyle kişinin sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir.

Ülkenizden getirmeniz gereken Apostilli Sabıka Kayıt Belgesine ihtiyacınız olduğu zaman Modum Danışmanlık dünyanın bir çok ülkesinde anlaşmalı hukuk büroları aracılığı ile mümkün olan en kısa sürede Apostilli Sabıka Kayıt Belgenizin getirilmesine olanak sağlar.


Sorularınız için göç danışmanlarımızı çalışma saatleri içerisinde 0216 706 12 24 arayabilirsiniz.Kommentare


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page