top of page

Ev hizmetlerinde yabancı çalışma izni başvuru

Bu yazımızda ev hizmetlerinde çalışacak yabancılar için çalışma izni almak zorunlu mudur? Çalışma izni alma koşulları nelerdir? Yabancı çalışma izni başvuruları nereye nasıl yapılıyor? Gibi sık sorulan sorulara cevap ve ev hizmetlerinde yabancı personel çalıştırma prosedürü hakkında kısa bir bilgi vereceğiz.


Öncelikle altını çizmek gerekirse 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzni Kanunu uyarınca Ülkemizde çalışmak isteyen yabancıların çalışma izni alması gerekmektedir. Ev hizmetlerinde de çalıştırılacak yabancı uyruklu kişiler için çalışma izni alınması zorunludur.


Ancak ev hizmetlerinde çalışan yabancılar genellikle çalışma izni alınmadan sadece ikamet izni ile çalışmaktadırlar. Bu durum hem işveren hem de yabancı personel için son derece risklidir ve yasal değildir. Durumun tespiti halinde yabancı uyruklu kişinin ikamet izni iptal edilebilir ve yurt dışına çıkması istenilebilir. Ayrıca hem işveren işçi için de idari para cezaları verilir.


Ev hizmetlerinde yabancı personel çalıştırmak için bazı kriterlerin sağlanması gerekiyor. Ev hizmetlerinde yabancı personel çalıştıracaksanız hane halkı içerisinde örneğin 12 yaşından küçük bir çocuk, engelli bir hasta veya 65 yaşından büyük bakıma muhtaç yaşlı olması gerekmektedir. Bu gerekçelerin dışında ev hizmetlerinde yabancı personel çalıştırma izni verilmemektedir.


Peki, yabancı çalışma izni başvuruları nereye nasıl yapılıyor. Başvurular yurt içinden ve yurt dışından yapılabilir.


Yabancının ikamet tezkeresi var ise (Öğrenim amacı hariç) yabancının işvereni veya vekili Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına on-line Çalışma izni başvurusunda bulunabilir.


Eğer Yabancının ikamet tezkeresi yok ise, yabancı uyruğunda bulunduğu ülkedeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunur ve oradan kendisine verilecek olan 16 haneli referans numarasını Türkiye’deki işverenine bildirir akabinde işveren veya vekili bu referans numarasını kullanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına on-line Çalışma izni başvurusu yapar.


Çalışma iznin onaylanması birlikte yasal süre içerisinde Yabancının SSK girişi yapılmalıdır. Ayrıca ev hizmetlerinde yabancı personel çalıştıracaksanız bazı teşviklerden de yararlanmanız mümkündür.


Çalışma izinleri harca tabidir. 2017 yılı için bir yıllık çalışma izni harç bedeli 537,5 TL defter bedeli 63 TL.dir.


Çalışma izni başvurularında uzman desteği almak önemlidir. Konusunda uzmanlaşmış geniş bir ekip ile çalışan Modum Danışmanlık bu güne kadar yabancı çalışma izni işlemlerinde neredeyse %100'e varan bir başarı oranı sağlamıştır.


Ücretsiz danışmanlık hizmetleri için bizi hemen arayabilirsiniz.


Çağrı Merkezi: 08505320309

Merkez Ofisimiz: 02167061224

Mecidiyeköy Ofisimiz: 02129633424

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page